دعوت به جامعه شناسی

نویسنده: پیتر ال.برگر
شابک: 9789643809256
وضعیت موجودی
موجود
قیمت: 476,000ریال560,000ریال
خرید کتاب
star  

پیشنهاد کتاب

درباره کتاب

دعوت به جامعه شناسی

دعوت به جامعه شناسی  -- پیتر ال.برگر -- مترجم  رضا فاضل

تعداد  صفحه 224
نوبت چاپ پنجم
قطع کتاب رقعی
نوع جلد شومیز

به نقل از سایت الف -- 

نویسنده کتاب حاضر پیتر ال برگر چهره شاخصی در میان پژوهشگران و صاحب‌نظران حوزه جامعه‌شناسی محسوب می‌شود، به‌خصوص به دلیل ارائه نظریاتی خاص که سیمایی متفاوت از او در میان جامعه شناسان ارائه کرده است.

او به سال ۱۹۴۶ در وین به دنیا آمد، در جوانی به آمریکا کوچید؛ هنوز سی‌ساله نشده بود که به‌عنوان استادیار دانشگاه کارولینای شمالی مشغول به تدریس شد و پس از آن در دانشگاه‌های مختلف امریکا تدریس کرد و به مقام ریاست دانشکده نیز رسید و تألیفات گوناگونی هم در حوزه تخصصی خود ارائه کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به: ساخت اجتماعی واقعیت (رساله‌ای در جامعه‌شناسی شناخت)، اشاره کرد که به فارسی هم ترجمه شده.

کتاب حاضر علاوه بر پیش گفتار مترجم و مقدمه نویسنده در هشت فصل نوشته‌شده، عناوین فصول کتاب به‌قرار زیر هستند: جامعه‌شناسی چونان سرگرمی فردی، جامعه‌شناسی چونان گونه‌ای از آگاهی، گریزی به جابجایی و زندگینامه، انسان در جامعه، جامعه در انسان، جامعه چونان صحنه نمایش، ماکیاولیانیسم جامعه‌شناسی و اخلاق و جامعه‌شناسی چونان رشته انسان گرایانه.

برگر در این کتاب درباره نقش و جایگاه جامعه‌شناسی سخن می‎راند. وی بر آگاهی جامعه‌شناختی و بر کارایی ساختارهای کلان در ساختن آدمیان پافشاری می‌کند و نشان می‌دهد سنت‌ها و هنجارهای اجتماعی دیرپا به‌راستی از ساخت اجتماعی مهارناپذیری پدید آمده‌اند. برگر گرایش بی‌پروای جامعه‌شناسی با هدف به پرسش کشیدن فرض‌های پذیرفته شده همگان درباره جهان اجتماعی گسترش می‌دهد.

شاید بهتر باشد برای درک زمینه‌های فکری این نویسنده و انگاره‌های فلسفی و جامعه‌شناختی او اشاره‌ای داشته باشیم به یکی از کلیدی‌ترین آثار او یعنی کتابی که برگر را به شهرت رساند، اثری که اوج دوران سیاه مک کارتیزم، یعنی جریان تحقیق و تفحص درباره کمونیسم در حوزه‌های مختلف، در امریکا، نوشته شد. دورانی که نه فقط روشنفکران چپ که هنرمندان، دانشمندان که حتی برخی از نظامیان در معرض تاخت و تاز سرکوبگرانه مک کارتیزم قرار گرفتند، این اثر با عنوان «دعوت به جامعه‌شناسی» امروز دیگر کاری کلاسیک محسوب می‌شود.

او در این کتاب جامعه‌شناسی را گونه‌ای از آگاهی می‌داند و آگاهی جامعه‌شناختی را چونان برون‎رفت از دیدگاهی می‌داند که چشم‌انداز تازه‌ای به دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم می‌گشاید. برون‎رفتی که به آنچه آشنا روزمره است معنای تازه‌ای می‌بخشد، برگر می‌گوید نخستین گام برای رسیدن به آگاهی این است که چیزها را به‌گونه‌ای دیگری بنگریم نه آن‌گونه که به چشم می‌آیند. جامعه‌شناس نسبت به آواهای آدمیان پشت درها بسته کنجکاو است و می‌خواهد بداند آنان چه می‎گویند و گفته‌هایشان چه پیوندی با هستی اجتماعی‌شان دارد.

او در پشت هر دربسته در جامعه‌شناسی، جلوه‌ای از زندگی انسان را می‌جوید که هنوز ناشناخته است. از نگاه او جامعه‌شناسی از این جهت پر از جذابیت است که ما را وا‌می‌دارد نگاهی دوباره داشته باشیم به زندگی گذشته‌مان دورانی که زندگی گذشته خود را در آن سپری کرده‌ایم و حالا باید با نگاهی نو به آن بنگریم به افق‌هایی که تازه در برابر ما گشوده شده تا همه دانسته‌های پیشین خود را دوباره مورد پرسش قرار دهیم.

این چنین است که آدمی هیجان جامعه‌شناسی را درمی یاید. این‌که واقعیت‌های اجتماعی بی‌نهایت لایه‌های گوناگون داردکه کشف هر لایه مفهوم لایه‌های دیگر را دگرگون می‌کند.

آن‌ها که از یافته‌های تازه و تکان‌دهنده گریزانند، براین باورند که جامعه همان است که در خانه و دبیرستان بدان‌ها آموخته‌اند. آن‌ها که خود را در خانه این آیین‌ها و شیوه‌ها و هنجارها زندانی کرده‌اند (کسانی که آلفرد شولتز آن‌ها را جهان مسلم انگاشته می‌نامد) از جامعه‌شناسی گریزانند.

برگر کسی ست که گرایش بی‌پروای جامعه‌شناسی به زیر پرسش گرفتن این انگاره‌های پذیرفته‌شده درباره جهان اجتماعی را گسترش می‌دهد. 

کسانی که نمی‌خواهند بدانند پشت درهای بسته چه می‌گذرد یا درباره هستی آدمیان کنجکاو نیستند.آن‌ها که در برابر ستمگران و زورگویان سر فرود می‌آورند و آنان را می‌ستاند و بر ستمدیدگان می‌شورند در جامعه‌شناسی جایی ندارند، اگر هم باد به ابزاری برای سرسپردگی به‌زورمندان برمی‌گرداند. آن‌ها که به علوم انسانی دلبسته‎اند و می‌توانند خود را دگرگون سازند، از پیله تنیده برگرد خود بیرون بیایند، دیوار کهنه ذهن خود را فروبریزند، باید بدانند که جامعه‌شناسی برای آن‌ها ارمغانی ندارد و بلکه تنها دلبند کسانی ست که هیچ‌چیز به‌اندازه زندگی درمیان مردم، تماشای کنش‌های مردم، زندگانی مردم و هستی اجتماعی آن‌ها خرسندشان نمی‌کند.

آری واقعیت لایه‌های معنایی بسیار دارد و این دیدگاه برگر نشانه ویژه آگاهی جامعه‌شناختی و توانایی نگریستن به موقعیتی از دیدگاه نظام‌های گوناگون تفسیر است.

او برای این منظور رهنمودهای ویژه‎ای ارائه می‎کند. رهنمودهایی که به کمک آن می‌توان آنچه او آگاهی جامعه‌شناختی می‌خواند دریافت و شناخت. برگر درباره نقش و جایگاه جامعه‌شناختی در دنیای امروز سخن می‌گوید او نشان می‎دهد که سنت‌ها و هنجارهای اجتماعی دیرپا براستی از ساخت اجتماعی مهار ناپذیری پدید آمده‌اند.

روی هم رفته درونمایه این کتاب آن است که جامعه آزادی را در تنگنا می‎گذارد و آدمی باید این سامان دیرینه را رسوا کند و سنت را زیر پرسش ببرد. در واقع جامعه شناس در این نوع نگاه به مبارزه با جهان برمی خیزد، مبارزه جهان انگاره های ثابت و غیر قابل تغییر.

بدین ترتیب مهم‎ترین شاخصه برگر همین بی پروایی نظریات جامعه شناختی اوست که فرض‎های پذیرفته شده جهان را به چالش کشیده و سنت را مورد پرسش قرار می دهد. او به ما نشان می دهد که چگونه جامعه درون ما را می‎سازد و برون‎مان را فرا می‎گیرد. او در این‎کتاب برای اثبات نظریه های خود به سراغ دیدگاه‎های چهره‎های بزرگی چون دورکیم، ماکس وبر، زیمل و دیگران می رود و از این رو جامعه شناسی را به علوم انسانی و حتی فلسفه پیوند می‎زند.

منبع : سایت الف http://alef.ir/vdccs0qix2bq1p8.ala2.html?234510

دیدگاه (0)

نوشتن دیدگاهتذکر: کد HTML ترجمه نمی شود!

بد            خوب