• دنیای دیروز

دنیای دیروز - خاطرات یک اروپایی

دنیای دیروز - خاطرات یک اروپایی -- اشتفان سوایگ -- ترجمۀ مهشید میرمعزی

تعداد  صفحه 549
نوبت چاپ دوم
قطع کتاب رقعی
نوع جلد گالینگور

«مشتاق بودیم که آخرین و تازه ­ترین و خاص ­ترین و غیرواقعی ­ترین چیز را که هنوز کسی نمی­ دانست کشف کنیم  و از دیگران جلوتر باشیم.»

«دنیای دیروز» زندگینامۀ خودنوشت «اشتفان سوایگ» نویسندۀ مشهور اتریشی است. بازگویی دوست ­داشتن­ هایی در حال تغییر و نویسنده شاهدوار از آن دیروز و از این امروز سخن می­ گوید:

«منِ امروز با منِ دیروز و صعودها و سقوط­ هایم چنان تفاوت دارد که گاه به نظرم می­ رسد نه فقط یک زندگی که چندین زندگی کاملاً متفاوت را زیسته ­ام.

ما چه چیزهایی که نبوده ­ایم و چه تجربه­ ها که از سر نگذرانده ­ایم.»

«دنیای دیروز» با ترجمۀ «مهشید میرمعزی» مخاطبش را در کنار شیرینی­ های که به او می­ چشاند به تأمل و تفکر وامی­دارد:

«چرا ما انسان­ ها از تاریخ درس نمی ­گیریم.»

تفاوت­ ها و تغییرنگاه­ ها از مهم­ترین موضوعاتی است که گاه به واسطه نگاه تاریخی اثر به آن پرداخته شده است و تفاوت تفکر مردم در بارۀ موضوعات مبتلا به جامعه در دنیای دیروز و امروز.

اشتفان سوایگ راوی این نگاه را به ادبیات هم تسری می­ دهد و از این موضوع نیز صحبت می­ کند که آیا امروز روز می ­توان باور کرد که زمانی اثری رئالیستی همچون «مادام بوواری» در دادگاه عمومی فرانسه اثری موهن و ممنوع اعلام شود و این­که کتاب­ ها هر چقدر هم که پنهانکار بودند، باز هم واقعیات زیادی را فاش می­ کردند.

جادوی ادبیات مضمونی است که زندگی نویسنده را دربرگرفته است و به آن حیاتی بخشیده است که نویسنده به آن از روحی برای وجود زندگی­ اش یاد می ­کند و همین روح به اثر حلاوتی کم ­نظیر بخشیده است که مخاطب را همراه خود می­ کند و به شعف وامی­دارد:

«برای منِ نوزده­ ساله، که تازه دبیرستان را تمام کرده بودم، بوی جوهر چاپ شیرین­ ترین عطر دنیا و حتی شیرین­ تر از عطر گل سرخ­ های شیراز بود.»


پشت جلد کتاب :

دنیای دیروز خاطرات یک اروپایی است که آرامش و شادی‌ وین و اتریش را در سال‌های قبل از جنگ اول جهانی نشان می‌دهد. دنیای امنی که، لااقل برای اشتفان سوایگ و برخی دیگر، به معنای تضمینِ داشتـن آزادی‌های شخصـی بود. خاطرات اشتـفان سـوایگ نور و سایه‌هایی را نشان می‌دهد که بر فراز اروپا قرار داشت؛ تا زمانی که خورشید غروب کرد، هیتلر به قدرت رسید، اروپا برای دومین مرتبه درگیر جنگ شد و نویسنده «شاهد وحشتناک‌ترین شکست عقل و وحشیانه‌ترین پیروزی خشونت» بود. اشتفان سوایگ در دنیای دیروز، بیش‌تر از این‌که به سرنوشت خود بپردازد، اتفاقات آن دوران و سرنوشت یک نسل را تشریح می‌کند. وی در این کتاب از موضوعات شخصی فراتر می‌رود و مختصری از فضای معنوی جهان را در نیمۀ اول قرن بیستم به تصویر می‌کشاند.

 

نوشتن دیدگاه

Please login or register to review

دنیای دیروز

  • 1,100,000ریال
  • 935,000ریال


پیشنهاد کتاب

در محفل شاعران مرده

در محفل شاعران مرده

106,250ریال 125,000ریال

در حیاط خلوت نویسندگان

در حیاط خلوت نویسندگان

272,000ریال 320,000ریال

رزهای بئاتریس

رزهای بئاتریس

935,000ریال 1,100,000ریال

کامو: آرمان سادگی

کامو: آرمان سادگی

697,000ریال 820,000ریال

دایره المعارف زبان زنان و مردان
آخرین چیزها

آخرین چیزها

242,250ریال 285,000ریال

سفید برفی باید بمیرد

سفید برفی باید بمیرد

663,000ریال 780,000ریال

بافته موی مادربزرگ

بافته موی مادربزرگ

748,000ریال 880,000ریال