کتاب رنگ ها

کتاب رنگ ها

نویسنده محبوبه میر قدیری

سایت نشر ثالث به نقل از ایبنا - گفتگوی سایت ایبنا با محبوبه میر قدیری


محبوبه میرقدیری در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا درباره اثر جدید خود گفت: این کتاب شامل 11 داستان کوتاه است و نام هر داستان نام یکی از  رنگ‌هاست. مانند سرخ، زرد، سبز و... این اسم را برای کتاب انتخاب کردم چون ما سال‌های زیادی با رنگ مشکل داشتیم و این شد که خانم‌های کارمند که بازنشسته می‌شوند هنوز هم با رنگ بیگانه‌اند. انس گرفته‌اند با تیرگی. داستان‌ها را که بخوانید می‌بینید که پر از رنگ هست ولی آنقدر مشکل دور و برش را گرفته که از مفهوم اصلی خودش دور شده است و در نهایت باز هم تیرگی می‌بینیم. درون‌مایه داستان‌ها همه مسایل و مشکلات زنان جامعه ماست؛ مشکلاتی مانند فقر و تبعیض‌های جنسیتی. به جز دو مورد که شخصیت اصلی داستان مرد است و ماجرایی دیگر دارد در بیشتر داستان‌ها به نگاه سنتی و دگماتیسم و دیگر کمبودها و بی‌توجهی‌هایی که به فاجعه می‌انجامند و نگاه دیگران به این ماجراها پرداخته‌ام.

میرقدیری درباره سوابق داستان‌نویسی خود گفت: پیش از این کتاب، 3 مجموعه داستان دیگر داشته‌ام به نام «شناس» ( کاندید کتاب سال 79)، «روی لبهاشان خنده بود» ( کاندید جایزه پروین 83) و «یک شب دیگر». «ابریشم هفت رنگ» مجموعه افسانه‌های عامیانه منطقه اراک است. علاوه بر این‌ها  4 رمان داشته‌ام. «پولک سرخ» (کاندید مهرگان 81)،« خانه ی آرا»، «دیگران» (برنده مهرگان 85)  و «حاشیه ی باغ متروک».

وی درباره دیگر فعالیت‌ها و سوابق فعالیت‌های مطبوعاتی خود توضیح داد: با نشریاتی نظیر آدینه، دنیای سخن، نیکی، زنان و عصر پنجشنبه همکاری داشته‌ام. گاهی به شعر هم می‌پردازم و دو دفتر شعر به نام‌های «یادها» و «بوی خاطرات دور» چاپ کرده‌ام.

مجموعه داستان «رنگ‌ها» نوشته محبوبه میرقدیری در 86 صفحه و شمارگان 770 نسخه به تازگی از نشر ثالث منتشر شده است.

 

لینک خبر