• شرم

شرم

شرم |وحید افتخارزاده

به نقل از سایت الف

وحید افتخارزاده را اهالی هنر و ادب مشهد به دلیل فعالیت های گسترده اش در جهاد دانشگاهی مشهد و برگزاری جلسه ها، مسابقه ها، همایش ها و کارگاه ها و ... به خوبی می شناسند. کتاب «شرم»، اولین مجموعه داستان اوست که از طرف نشر ثالث منتشر شده و به عنوان اولین مجموعه داستان شروع متفاوت و قوی ای را از این نویسنده شاهدیم.

این کتاب شامل شش داستان کوتاه است با نام های: «جایی نزدیک سقف»، «واحد تزریقات»، «خرگوش ها»، «ملاح های آبی پوش»، «توی آن تونل باریک و روشن» و «شرم». علی رغم این که هر کدام از این داستانها تفاوت های بارزی با هم دارند به لحاظ فرم روایت و فضاسازی ها اما تقریبا خط فکری ثابت مولف در همه داستان ها حضور دارد. در تمام این داستان ها نویسنده خیلی به دنبال قصه گویی نیست بلکه با واکاوی درونی شخصیت ها و قرار دادن آنها در موقعیت هایی به ظاهر پیش پا افتاده اما سردرگم و پیچیده به شخصیت پردازی و بیرون کشیدن ابعاد مختلف روانی و روحی شخصیت ها می پردازد؛ کاری که در داستان کوتاه که برشی از موقعیت است، کمتر اتفاق می افتد تا رمان. اما وحید افتخارزاده به خوبی از پسش برآمده.

بیشتر شخصیت های این مجموعه داستان، شخصیت هایی طردشده و روان رنجور هستند که نویسنده با تمرکز بر درونیات شخصیت ها و همچنین خلق فضاهایی مشوش و بحرانی وضعیت طبیعی رفتار شخصیت را دگرگون می کند. به عنوان مثال در داستان اول از این مجموعه، نویسنده درگیری های چهار شخصیت نسبتا بی ربط به هم را (زن، شوهر، مشاور و پیرمرد ناشناس) در یک فضای سایکوتیک و ابزورد به تصویر می کشد. این داستان پر از دیالوگ های تکراری و بی معنا و بی ربط است که در جهت فضاسازی هر چه بهتر موقعیت به روند داستان کمک شایانی کرده است. این اتفاق در داستان های بعدی این مجموعه مثل داستان «شرم» نیز به گونه ای دیگر اتفاق می افتد. اما داستان «ملاح های آبی پوش» را شاید بتوان از این منظر متفاوت از بقیه داستان ها دانست.

داستان «ملاح های آبی پوش» قدرت روایت نویسنده را از حیث زبان و نثر شاعرانه و جزئی نگر خود بازگو می کند. در این داستان ما با زاویه دید یک سرباز کتابخوان و فرهیخته، اما شلخته و بی خیالی که ۷۹ ساعت نخوابیده ماجراها را رصد می کنیم و این بی نظمی و در عین حال شاعرانگی به خوبی در زبان روایی داستان به چشم می خورد: «با انگشت ها پلک هایم را از هم باز کرد. از فاصله نزدیک فوت کرد. چشم هایم می سوخت و اشک می آمد. گفت: نگاهم کن، چیزی ازت خواست؟ گفتم: با چشم بسته بهتر می بینمت، این طوری تاری و خیس. خواباند بیخ گوشم. برفک داشت. سیاه و سفید بود. خطوط سیاه با صدای برفک و پارازیت روی چهره اش بالا می رفتند. شششششششششششش... مثل تصویر یک تلویزیون قدیمی کوچک خراب.»

منبع : سایت الف

نوشتن دیدگاه

Please login or register to review

شرم

  • 85,000ریال
  • 72,250ریال