مسابقه داستان و شعر نشر ثالث

همچون یک داستان

برای شروع مسابقه همچون یک داستان کلیک کنید

مسابقه «همچون یک داستان» :

در ابتدای هر ماه سه عنوان از کتاب های نشر ثالث(رمان یا شعر) انتخاب می شود. عنوان و مضمون کتاب به مخاطبان معرفی خواهد شد. علاقمندان و فرهیختگان از اول هر ماه تا بیستم همان ماه زمان خواهند داشت در صفحه نشر ثالث در سایت کتاب پلاس، داستان و شعر خود را که با مضمون های معرفی شده نوشته یا سروده شده اند، با دیگران به اشتراک بگذارند.(هر شرکت کننده یک اثر)

* به غیر از داستان نویسی یا شعرسرایی؛ برای به اشتراک گذاشتن مطالب، لایک کردن و منشن کردن هم امتیازی در نظر گرفته خواهد داشت که مشروح آن در صفحه مسابقه آمده است.

کلاه پوستی - برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین
ولادیمیر وانوویچ
ترجمه بیژن اشتری
کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین از شاهکارهای طنز ادبیات معاصر روسیه است. نویسندۀ کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین، ولادیمیر واینوویچ است که در دهۀ هشتاد میلادی از شوروی تبعید شد. کتاب داستان نویسنده ای است که بدون درگیری با دستگاه سانسور و حزب کمونیست کار خودش را می کند ولی مگر ساختار حزبی و لبریز از سوء ظن دست از سر کسی بر می دارد؟ فضای عمومی کتاب بی شباهت به فضای زندگی خود ما نیست و همین جنبه های طنز این اثر را برای ما ملموس تر و خواندنش را لذتبخش تر می کند.
آویشن قشنگ نیست
حامد اسماعیلیون
شش داستان مجموعۀ آویشن قشنگ نیست اگرچه هر یک به تنهایی یک داستان کوتاه مستقل است، اما همگی با هم مرتبط هستند و در مجموع یک داستان کلی می سازند. وجه مشترک شخصیت های داستان این است که همگی در کوچۀ دولتشاهی در شهر کرمانشاه و در زمان جنگ ایران و عراق در دهۀ شصت خورشیدی زندگی می کنند. شخصیت های محوری کتاب همگی از نسل جوان و طبقۀ متوسط کرمانشاه هستند. آویشن قشنگ نیست در سال 1388 برندۀ نهمین دورۀ جایزۀ بنیاد هوشنگ گلشیری در بخش بهترین مجموۀ داستان اول شد.
ابداع مورل
آدولفو بیوئی کاسارس
مترجم مجتبی ویسی
داستان ماجرای فردی است که فرار می کند و به جزیره ای می رود و در این میان دچار اتفاق هایی می شود اما این همۀ قصه نیست. در ابداع مورل ما از عالم واقعیت به عرصۀ خیال پرتاب می شویم . اما این گذر از واقعیت به خیال ساختاری دقیق و منظم دارد و منطق داستان چنان قدرتمند است که خواننده نیز مرز میانشان را گم می کند نویسنده با بهره گیری از ساختار منسجم قصه گویی مخاطب را با جهانی دیگر روبرو می کند که واقعیت و خیال در هم آمیخته اند
انجیل سفید
توبیاس وولف
مترجم اسدالله امرایی
اسمیت توبیاس وولف، داستا نویس آمریکایی ، در ایجاد شگفتی و لحظاتی ست که مخاطب را با بحران هایی جزئی و کلی دست به گریبان می کند . او که اغلب داستان هایش را از دل خاطرات خود بیرون می کشد ، شهرت اش را به خاطر داستان بلند دزد پادگان به دست آورد که پیرامون جنگ ویتنام و آمریکا می گذرد ، جنگی که توبیاس منتقد آن است . او دربارۀ مجموعۀ انجیل سفید می گوید: سی سال است که داستان می نویسم ، اسم این مجموعه منتخبی از این سی سال است؛ شاید بگوییم من همان آدمی نیستم که آن داستان ها را نوشته ...هیچ وقت به متن داستان هایم به عنوان پدیده ای تغییر ناپذیر ومقدس نگاه نگرده ام. مثل خودم که زنده ام و تغییر می کنم ، داستان هایم هم تغییر کرده اند و تغییر می کنند.
من سکوت انسانم
کیوان مهرگان
من سکوت انسانم، چهارمین مجموعۀ شعر کیوان مهرگان (روزنامه نگارو مستند ساز) کتابت ایماژهای ذهنی و ترکیبات مینی مال گونۀ اویند که در نگاه اول ساده اند اما چونان هایکوهای شرق دور ، قاب هایی از عواطف انسان معاصر ایرانی اند که با چندبار خواندنشان دریچه های فهم و ادراک تازه ای بر مخاطب می گشایند. شاعر این کلمات، احوالات انسانی اجتماعی، رومانتیک و دغدغه مند را در یک پلان چند ثانیه ای تصویر می کند . جهانی سهل و ممتنع می سازد، جهانی که به مخاطبش التیام ودردی توامان می بخشد و همذات پندار است. سادگی کلمات مهرگان، جانی تازه است بر مفهوم پیچ در پیچ عواطف آدمی؛ صلح / سربازی است/ که سالهاست از جنگ برگشته/ اما هنوز به خانه نرسیده...(ص63کتاب)